My 600-hour adventure learning to apply makeup, excavate pores, and wax, um, everything. Learn more about the project, or catch up with Orientation.
Having parted with $400, I am now the proud owner of:
1 FantaSea Deluxed Multi-Layered Cosmetic Kit.
Yes. That is like fantasy, only aquatic. Their logo includes a swan — presumably what all us ugly ducklings can become once we explore the kit’s many layers.
1 Repechage Balancing Hydrating Mask.
1 Repechage Aqua Massage Cream
1 Repechage T-Zone Balance Cleansing Complex
1 Repechage T-Zone Balance Toning Complex
1 Repechage Opti-Cleanse Extra Gentle Non-Oily Eye Makeup Remover
1 Repechage Opti-Firm Lift Cream SPF 10
Clearly, we’ll be learning more about this Repechage business. So far, I can tell you that my cat likes the smell.
10 Makeup Brushes, assorted.
1 Eye Pencil Sharpener
1 Eyelash Curler
1 copy Milady’s Standard Fundamentals for Estheticians
1 copy Milady’s Standard Fundamentals for Estheticians Workbook
1 copy Milady’s Standard Fundamentals for Estheticians Exam Review
Milady’s has been publishing the textbooks used in almost every beauty school in the country for 80 years. (They claim to have educated “10 million beauty professionals.”) They also offer life coaching.
1 student ID card.
This entitles us to 10% off at any beauty supply store. It is a major perk. We’re encouraged to experiment with different brands, add our own favorite products to our kits. As our teacher, Miss Jenny, says, “We’re professionals and that means we only work with professional products.” (Though she does admit to a Sephora addiction.)
There is much discussion of which beauty supply stores we might visit on a class field trip. “You get excited and you want to buy everything,” Barb warns. “Some of my girls went last week and they all came back with organic everything, even organic brushes.” (Did USDA develop a certification standard for makeup brushes when I wasn’t looking?)
1 Black Duffel Bag. To carry it all back and forth! I saw one girl had upgraded to a roll-along suitcase. She seems smart.
[Photo Credit: My iPhone. Hence the poor quality.]
What did you have to buy the masks and creams for? Did they give you a sense of how many products you’re going to have to buy? That seems pretty steep for supplies (though I use the term supplies loosely…)
We didn’t get specifics yet, but I’m presuming we use the creams once we get into the facial curriculum in a few weeks. I agree that $400 is steep — especially when Miss Jenny made it clear that these are just typical beauty school brands, and we’ll want to supplement as we go along. (Fantasea, especially, seems to warrant a lot of eye rolling. Wonder why.)